Sklep
Prenumerata

Nasza księgarnia

wszystko o
Strona główna

Wspomnienie o red. B. Burnacie

Archiwum publikacji

Opis czasopisma

Wydawca/kontakt

SKO Wrocław
przeszukaj serwisSZUKAJ W SERWISIE

Kopaliny nr 87 (2/2014)

cena: 14.00 PLN, 4.00 EUR

Marek Markowicz - Pułapki decyzji środowiskowej
Działalność zakładu górniczego możemy podzielić na kilka podstawowych etapów, takich jak uzyskanie odpowiedniej dokumentacji koncesyjnej, eksploatacji kopaliny a na koniec rekultywacji terenów pokopalnianych. Najważniejszym etapem mającym wpływ na późniejsze funkcjonowanie zakładu górniczego jest uzyskanie dobrze opracowanej decyzji środowiskowej, bowiem dokument ten będzie nam, w zależności od jego zapisów, ułatwiał nam lub bardzo utrudniał pracę w przyszłości.
Roman Jacek Radomski - Huta „Karol” – dawny maszynowy potentat
Edward Miziołek - Zagospodarowanie rud złota,
arsenu i cyny w 2012 roku
Marek Markowicz - Imprezy masowe w kopalni

Hubert Siuba - Migawki z XVII Forum Górnictwa Skalnego
Anna Kowalska, Wiktoria Sobczyk - Szanse i zagrożenia lokalnej ludności związane z wydobyciem piasków i żwirów

Ważnym zagadnieniem w wyborze kierunku rekultywacji ma opinia publiczna. W 2013 r. przeprowadzono sondażowe badania opinii na temat oddziaływania górnictwa odkrywkowego i prowadzonych prac rekultywacyjnych. Wodny lub rolniczo-wodny charakter rekultywacji są najbardziej pożądanymi kierunkami zagospodarowania rejonu zdegradowanego. Realizowane przedsięwzięcia rewitalizacyjne spełniają oczekiwania lokalnej ludności.
Wiktor Musielak - Bełchatów – węgiel i co dalej? (cz. 2)
Zasoby węgla brunatnego w złożach bełchatowskich, są już ograniczone w znacznym stopniu. Eksploatacja złoża „Bełchatów” jest oceniana jeszcze tylko na ok. 4 lata, a złoża „Szczerców” nie dłużej jak na 20-25 lat. Utrzymanie produkcji energii elektrycznej w Elektrowni „Bełchatów”, przy obecnej mocy zainstalowanej lub nawet ograniczonej, będzie możliwe tylko przy dostawach z najbliższego złoża, jakim jest „Złoczew”. Jaka czeka nas przyszłość? Próbę odpowiedzi m.in. na to pytanie podjęto na konferencji zorganizowanej w Bełchatowie w marcu pt. „Obszar funkcjonalny Zagłębia Górniczo-Energetycznego Bełchatów – potencjał, innowacyjność, rozwój. Węgiel, energetyka i co jeszcze?”©2004 made and hosted by mediacom